Bakan Güler: Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca güvenlik koridoru oluşturmaya kararlıyız

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca 30-40 kilometre derinliğinde bir güvenlik koridoru oluşturmaya ve bölgeyi teröristlerden tamamen temizlemeye kararlıyız dedi.

Yayınlama: 10.07.2024
A+
A-

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Güler, ABD merkezli Politico dergisinin sorularını yanıtladı. Güler, NATO’ya ilişkin, “Türkiye’nin güvenilmez olduğu ifadesini kesinlikle reddediyoruz; böyle bir şey yok. 32 müttefikin bir arada olduğu bir ortamda her konuda aynı görüşlere sahip olunması düşünülemez. Bazı ülkeler böyle bir algı yaratmaya çalışıyor” diye konuştu.

Güler, Türkiye’nin Rusya- Ukrayna savaşındaki tutumuna ilişkin de “Ukrayna ile stratejik ortaklık ve Rusya ile olumlu diyalog çerçevesinde; dengeli ve aktif. Türkiye bugüne kadar savaşın her iki tarafını da üst düzey görüşmelerde bir araya getirebilen tek ülke oldu. Karadeniz’in stratejik bir savaş alanına dönüşmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA’DA BAŞKA BİR OLUŞUMA İHTİYAÇ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Güler, sınır güvenliğine ilişkin ise “Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca 30-40 kilometre derinliğinde bir güvenlik koridoru oluşturmaya ve bölgeyi teröristlerden tamamen temizlemeye kararlıyız. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlara devam edeceğiz” dedi.

Avrupa Birliği üyesi müttefiklerin ‘NATO’nun güvenlik şemsiyesi dışında’ alternatifler aramasının ittifakın birlik ve beraberliğine zarar vereceğini işaret eden Güler, “Avrupa-Atlantik bölgesindeki en etkin güvenlik örgütü NATO’dur. Avrupa’nın kendi güvenliğini arttırma çabalarını anlamakla birlikte, başka bir oluşuma ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

www.eskisehirmanset.com/dha

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.