Şuhut’ta ilk defa ekilen ‘lenox’ boy verdi

AFYONKARAHİSAR’IN ŞUHUT İLÇESİNDE İL DEFA EKİLEN VE HİÇ SULANMADAN YETİŞEN LENOX, (YEMLİK KOLZA VE OT TİPİ YEM ŞALGAMI) BOY VERMEYE BAŞLARKEN, YETİŞEN BİTKİ AYNI ZAMANDA GÖRSEL GÜZELLİĞİ DE GÖRENLERİ İLE KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR.

Yayınlama: 16.05.2024
A+
A-

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde ilk defa ekilen ve hiç sulanmadan yetişen lenox (yemlik kolza ve ot tipi yem şalgamı) boy vermeye başlarken yetişen bitki aynı zamanda güzelliği ile de kendine hayran bırakıyor.

Şuhut ilçesinde çiftçi Ali Akkaya tarafından ekilen lenox bitkisi büyümeye başlarken kısa bir süre sonra hasadının yapılacağı kaydedildi. Lenox’un hiç sulanmadan yetiştirilebilen, dekara 6-10 ton verime ulaşabilen, yüzde 18-22 protein oranı ile yoncaya eşdeğer olan tek yıllık bir yem bitkisi olduğu belirtildi. Bitkinin yetişme süresi 7-8 ay olduğu kaydedildi. Lenox bitkisi açtığı çiçekleri ile doğaya ayrı bir ahenk kattı.

Akkaya, büyükbaş hayvanların ve küçükbaş hayvanların eski yem kaynağı olarak kullandığı silajdan sonra gelen en verimli bitkinin lenox olduğunu ifade etti. Akkaya, “Şuhut’ta bu bir ilk. Güzelliği ile de ayrı bir atmosfer oluşturdu. Bu bitkiyi büyük ve küçükbaş hayvanlarımız yiyor, hayvanlar için çok besleyici bir yem” diye konuştu.

Şuhut’ta ilk defa ekilen ‘lenox’ boy verdi
Şuhut’ta ilk defa ekilen ‘lenox’ boy verdi
www.eskisehirmanset.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.